These cookies allow us to verify the number of visits and sources of traffic so that we can measure and improve the capacity of our showcase. They help to identify which pages are getting the most and which least popular and track how visitors move around the showcase. All the information collected by these cookies is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow the use of these cookies, we will not know when you have visited our website.
These cookies allow us to provide greater functionality and personalisation of our showcase. They can be set by us or by external suppliers whose services have been delivered to our web website. If you do not allow the use of these cookies, some or all of these services may not work properly.
These cookies allow us to tailor the advertising content displayed to your interests, not only in our showcase, but also outside of it. They may be set by our advertising partners through our website. Based on the information from these cookies and the activity in other services, your interest profile is built. They do not directly store your personal data, but they identify your browser and equipment. If you do not allow the use of these cookies, we may continue to serve you ads, but they will not be tailored to your preferences.
Connect the inverter to the battery, switch it on and use it! You will be able to track all key parameters, including the estimated battery charge level, on the easy-to-read display.
The inverter generates a full (otherwise pure) sinusoidal output current. This means that the current is the same as that in a 230 V "socket" at home, so it can be used safely with any electrical equipment. You use it without any problems, just as you always have.
The inverter is equipped with a number of intelligent safety systems, which constantly monitor its operation, guaranteeing its safe work. Thanks to adaptive cooling, the fans operate with varying intensity, depending on the current load of the inverter, ensuring adequate cooling to prevent overheating.
The inverter is characterized by reliability, even when operating for several hours a day. Advanced technologies employed within, including both active and passive cooling, make it a stable power source. It will perform perfectly in high temperatures during exotic travels. It's an ideal solution for systems that require continuous operation in various conditions.
In the set you will find the inverter, a user guide, components to connect the inverter to the battery and spare fuses.
| Product code | INVGC12P2000LCD |
| EAN code | 5904326374560 |
| Manufacturer | Greencell |
| Overheat protection | Yes |
| Overdischarge protection | Yes |
| Overcharge protection | Yes |
| Effectiveness | 90% |
| Colour | Black |
| Dimensions | 305x210x90mm |
| Weight | 4,16 kg |
| Input Voltage | 12V DC |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output frequency | 50Hz |
| Surge protection | Yes |
| Usable power (continuous) | 2000W |
| Sine wave type | Pure sine wave |
| Instantaneous power (impulsive) | 4000W |
| No-load power consumption | 0,9A |
| Warranty | 24 months |
| Condition | New |
Thank you for adding your opinion, soon it will be available on the product card.
Comment confirmed by purchase
2024-03-21
very good product
Comment confirmed by purchase
2024-07-08
Very fast shipping. The goods are carefully packaged. Perfect communication and service. Recommend.
Comment confirmed by purchase
2024-11-30
Shipping and packaging very good. The converter is great. Works flawlessly.
Comment confirmed by purchase
2024-07-08
Really a recommendable device! In standby mode it consumes 10 W, which is not an exaggerated value. It draws 1000 W without causing the fans to run into problems. Only after solid work can they be activated, which means that the passive cooling is very well designed. LCD display on the plus side. It is not used every day because it is built-in, but in case of a failure, we will easily find out what the error <notranslate>💪</notranslate> is. It is solidly made. It has two Shuko sockets. Recommend.
Comment confirmed by purchase
2024-04-24
A normal and trustworthy company.
Comment confirmed by purchase
2024-07-03
A new quality.
Comment confirmed by purchase
2024-07-22
Comment confirmed by purchase
2024-07-08
Comment confirmed by purchase
2024-05-24
Comment confirmed by purchase
2024-03-20
Chosen by thousands of clients from more than 37 countries